Sağlığın Yolu Beslenmeden Geçer

Sağlığın Yolu Beslenmeden Geçer

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Diyet ise; her ne kadar günümüzde sadece zayıflama programları olarak  algılansa da esasında; sağlığın ve zindeliğin korunması veya kazanılması için gerekli olan beslenme düzenidir. Buradan yola çıkacak olursak diyet;kilo alma,zayıflama,ideal formun korunması ve hastalıklarda beslenme gibi geniş kapsamlı birçok alanı içermektedir.Bu husus doğrultusunda; toplumumuzda diyet denildiği zaman oluşan yalnızca “zayıflama” algısının kırılması gerekmektedir.

          Kış aylarına veda ettiğimiz şu günlerde birçok kişiyi bir diyet telaşıdır alıyor.Tüm kış alınan kilolar 2-3 hafta, 1 ay gibi kısa sürelerde  hızla kaybedilmeye çalışılıyor, şok diyetler havada uçuşurken görmezden geldiğimiz yan etkileri, diyetin  hemen arkasından kapımızı çaldığında verdiğimiz kilolara sevinemez oluyoruz. Bu tür algılardan kurtulabilmek adına,diyet olgusunun tam olarak kavranması ve uygunsuz-bilinçsizce yapıldığı takdirde ne gibi yıkımlarla karşılaşabileceğimizin kavranarak; hekim ve diyetisyen eşliğinde programa başlanması gerekmektedir.

       DİYET YAPMAMASI GEREKENLER KİMLER?

         Hekim kontrolünden geçmeyip;gerekli tetkikleri yaptırmayan kişiler diyet yapamazlar.Çünkü diyet kişiye özeldir.Kişinin tüm metabolik durumu,kan sayımları,varsa kronik rahatsızlıkları göz önünde bulundurularak sağlıklı beslenme programı oluşturulur.Kişi muhakkak hekim kontrolünden geçerek,gerekli görülen tıbbi tedaviler varsa bu tedavilerin eşliğinde beslenme programına başlayabilir.

KİMLER DİYET YAPMALI?

         Beslenmeye bağlı veya beslenmeyle ilgili hastalığı olan kişiler (kalp hastası, şeker hastası,böbrek rahatsızlıkları,çölyak gibi) ve obezite riski taşıyan birayler mutlaka diyet yapmalıdırlar.Bununla birlikte ideal kilosuna ulaşmak isteyen bireyler, sağlıklı beslenmeyle hayatlarında bir düzen oturtmak isteyen kişiler, hamilelikte ve hamilelik öncesinde sağlıklı beslenmeyle kontrol altında tutulmak isteyen kadınlar,  doğum sonrası kilolarını vermek isteyen kadınlar, düzenli spor yapan ve beslenmeyle desteklemek isteyen kişiler diyet yapabilir. Saydığımız gruplar öncelikli olmak üzere sağlıklı beslenmeyi öğrenmek isteyen 7’den 70’e herkes kendilerine uygun beslenme programlarını uygulayabilir. Biz  sağlıklı beslenmeyi savunuruz.Bu yüzden beslenme ile ilgili her turlu sorun için diyetisyene başvurmanızı öneriyoruz.Özellikle kronik bir hastalığı olanlar, gebeler ve 10 yaşın altındaki çocuklar kulaktan dolma sözde popüler diyetler ile sağlıklarını ciddi oranda riske atarlar. Kendi başlarına bilinçsizce herhangi bir program uygulamamalıdırlar.

DİYET HATALARI ?

          Toplumda sıkça rastladığımız en büyük yanlış algılardan bir tanesi “diyet” demek “kısıtlama” demek algısıdır maalesef. Bu yüzden diyetisyene gitmeye ihtiyaç duymadan kendimizi mahrumiyet diyetleri uygularken buluyoruz. Oysa vücut aç kaldığında, ileride kıtlık olacağı endişesiyle yağları tutmaya başlar. Bu durum vücudumuzun yarattığı bir adaptasyon stratejisi. Diyelim ki kendinizi aç bırakarak kilo verdiniz ve nihayet istediğiniz kiloya ulaştınız. Ancak dışarıda yemek yemeniz gerektiğinde  hala ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Kendinizi aç bıraktığınız bir diyeti sonsuza kadar sürdüremeyeceğiniz gibi, sonradan verdiğiniz kiloların fazlasını da alma gibi bir riski kabul etmiş bulunuyorsunuz.

İkinci hata ise diyetin kişiye özel olduğunu asla kabul etmemek. X kişisi diyetisyene gittiyse veya farklı bir programla kilo verdiyse aynı programı uygulamak gibi bir hataya düşüyoruz. Oysa herkesin metabolizması birbirinden farklı ve size çok iyi gelen yiyecek bir diğer kişiye o kadar da iyi gelmeyebilir.

Bir başka hata diyetisyenden yardım almak yerine internet veya bilumum medya kanalı aracılığıyla şok diyetlerden medet ummak. Şok diyetlerle kısa sürede çok kolay kilo verip, sonrasında çok kilo almanız basit bir şeymiş gibi görünüyor olabilir. Ancak bu diyetlerle metabolizmanızın hassas ayarıyla oynadığınızı da unutmamanız gerekir.

Diyet yaparken bir şeyleri yanlış yaptığımızı nasıl anlarız?

      Diyet yaparken yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, ishal veya kabızlık gibi sorunları uzun zamandır çekiyorsak, bu diyette bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Sağlıklı bir diyet programını uygularken kendinizi daha canlı ve enerjik hissetmeniz gerekir.

Yanlış yapılan diyetler ve diyet hatalarının ne gibi sonuçları olur?

       Diyetin başarısı ne yazık ki sadece kilo kaybı olarak ölçülüyor. Oysa biz diyetisyenlerin kaygısı birkaç kilodan çok daha büyük sıkıntılardır. Diyetteki bu tür dengesizlikler sizin metabolizmanızda geri dönüşü olmayan veya çok zor olan büyük tahribatlara yol açabilir. Üstelik bir de bu yanlış uygulanan diyetleri uzun süredir uyguluyorsanız, ileride böbrek yetmezliğinden şeker hastalığına ve vitamin-mineral yetersizlikleri gibi bir çok hastalığa davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Mevsim Geçişlerine Dikkat

          Kış aylarını yavaş yavaş terk ettiğimiz bugünlerde mevsim değişimlerine bağlı olarak sürekli yorgun ve kendini depresif hissedenlerin sayısı artmaktadır. Güneşli bir güne merhaba diyip, aniden yağan yağmurla bir anda kapanan gri bir gökyüzü içimizi de karartabilmekte, düşen enerjiyi yerine koymak için de kişiler kendilerini bir paket bisküvi açarken bulmaktadır işte bunu önlemenin ilk yolu sıcacık meyveli bitki çayı ve tarçınlı zencefilli karışımlardır. Sizce özellikle kışın artan zencefil ve tarçın kullanımı sadece tesadüf mü? Vücudu ısıtan ve dengeleri sağlayan bu iki leziz baharat, kan şekeri düzeni ve tokluk hissi için de birebirdir.İnsan vücudunun sebzeden meyveye, etten süte, kuru baklagillerden yağa ve ekmeğe kadar bütün besin guruplarına ihtiyacı var. Özellikle vücut direncini arttıran ve C vitamini yönünden zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, portakal, greyfurt gibi meyveler tercih edilmeli.

MEVSİM GEÇİŞLERİ SORUNLARINA BESLENME DESTEĞİ

          Mevsim geçişlerinde yorgun olan beyninizi mutlu eden yiyecekleri beslenmenize sokun. Bunların başında bitter çikolata, hindi, portakal, muz, ceviz, somon, koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, tarçın, zencefil, vanilya gelmektedir.

Bitki Çaylarıyla Arının

          Vücudu arındıran çayları tüketmeyi unutmayın. Bunun için güne adaçayı veya ıhlamur gibi çaylar ile başlamak, kuşluk saati yeşil veya beyaz çay, ikindi saatleri ılık kuşburnu, tarçın, nane karışımı veya naneli mate çayını içip papatya, ıhlamur, yasemin gibi sakinleştirici çayları yatmadan önceye bırakmanızdır.

Yemekler ve Öğünler de Arınma Listesinde

          Arındırıcı yemekler kategorisinde öncelikle öğünlerinizde çiğ mevsim sebzelerine muhakkak yer vermeye, öğle veya akşam yemeklerinin birinde sebze çorbası tüketmeye gayret etmelisiniz.Gece yemeleri bu dönemlerin en büyük kilo kabusudur. Bunun için gün içinde doğru beslenmeye vücudu aç bırakmamaya gayret etmeli tok tutan hacmi büyük kalorisi düşük besinlere yer vermelisiniz. En temel kural ortamdan sağlıksız gıdaları uzaklaştırmaktır.

Pratik Çözüm Yulaf Ezmesi

          Günü canlı geçirmek için kendinize yulaf ezmesi hazırlayıp içine kuru meyveler ve tarçın ilavesi yapabilirsiniz. Bu kahvaltı alternatifi sütle pişirilip sıcak da tüketilebilir ancak daha sıcak ve hararetli havalar için soğuk süt-meyve karışımıyla çok daha iyi hissedeceksinizdir.

Sabah Enerjinizi Toparlamanın Püf Noktası

          Yorgun uyandığınız sabahlar maydanoz, dereotu ve birkaç ıspanak yaprağının suyunu sıkıp light kefirle, dövülmüş çörekotu ile karıştırıp içebilirsiniz.Gün için enerji çöküşlerini önlemenin en kolay yollarından biri de omega 3 kaynağı besinlerdir. Bu nedenle öğle yemeğinde somon yemek ya da yarım portakal -ıspanak yaprağından oluşan bir salata hazırlamak harika olacaktır. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin enerji veren klorofil desteği acil servis gibi yetişecektir.

Tatlı Krizlerine Aman Dikkat!

          İkindi tatlı krizleri için çantanızda ‘Acil Enerji Kombinleri’ bulundurun. Bunlar saklama kabında farklı kombinasyonlarda hazırlanmış yaban mersini, kuru kayısı, kuru erik, altın çilek, kuru üzüm, kuru dut ve fındık, fıstık, badem, ceviz ikilemeleri şeklinde yardımcı olacaktır.Öğünler arasında acıktığınızda özellikle kuru erik kan şekerinin düşmesini engeller. Öte yandan kuru vişne de doğru bir alternatif. Özellikle karın açlığından çok göz açlığı olan, sürekli bir şeyler atıştırmak isteyen kişiler için iyi bir el oyalayıcıdır.Aşırı tatlı isteyenler için; 100 gr mor eriği biraz tarçınla haşlayıp soğuk veya sıcak komposto gibi tüketimi uygundur. Bu meyve fruktoz açısından oldukça zengin olmakla birlikte tatlı ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

 Aç Olan Mideniz Değil,Beyniniz..

          Akşamları tok olmanıza rağmen bir şeyler yemek isterseniz karnabahar ve brokoli gibi sebzeleri hafifçe haşlayıp yoğurtla tatlandırın. Bu karışım lif açısından zengin olduğundan, sizi uzun süre tok tutar. Öte yandan sadece limon ve pul biberle tatlandırıp yemek de mümkün. Ya da salatalığı ince dilimler halinde kesip üzerine bol bol dereotu serpin veya limon sıkın afiyetle atışırın.

 Sindirim Sorunlarına Son.

          Mevsim geçişleri sindirim sorunu ve gaz şikayetleri de artabilir.Bunun için günlük meyve tüketiminizde ananas tercih edin. Ananasta, bromelain adlı protein sindirici bir enzim bulunur. Bromelain sindirimi kolaylaştırır, vücudun su tutmasını azaltır, iltihapları giderir, bu nedenle düğün öncesi oluşabilecek ödemin dindirilmesinde de tercih edilebilir bir meyvedir. Kan şekerini dengelemek için yanında 1 kibrit kutusu yağsız peynir tüketmenizi de öneririz.

 Isınan Havalarda Fiziksel Aktivite Altın Kural

          Mutlaka açık havada yürüyüşlere çıkın. Ağır spor yapıyorsanız biraz tempoyu düşürün ya da kapalı ortamlarda ve geç saatlerde antreman yapıyorsanız egzersiz türünü değiştirin.

HER MEVSİM SU

          Susuz kalmamaya dikkat edin. Sıvı eksiliği ve dolaşımın yavaşlaması, organların çalışma temposunu düşürmelerine neden olabilir. Bu nedenle sadece kendinizi susuz hissettiğinizde su içmeyin, hergün en az 8-10 bardak(kişiye göre değişir) su tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

 

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.